Neskončno potovanje Alme M. Karlin. Življenje, delo in zapuščina

Avtor: Barbara Trnovec

Osupljiva in navdihujoča, pa tudi presunljiva je življenjska zgodba Alme M. Karlin (12. 10. 1889 – 14. 1. 1950), pisateljice in novinarke, svetovne popotnice, ljubiteljske raziskovalke, poliglotke in teozofinje. Zelo mlada je že začrtala svojo pot in nato sledila svojim sanjam brezkompromisno in nepreračunljivo.V letih 1919–1927 je prepotovala svet kot nihče pred njo; potovala je sama, neprekinjeno osem let in se po poti preživljala s sprotnim delom. Narava njenega potovanja jo uvršča med največje popotnike vseh časov. V začetku tridesetih let prejšnjega stoletja je doživela velik uspeh kot pisateljica, v evropskem in širšem okviru, sledila pa so zelo temačna leta.Znamenita Celjanka je že kot deklica veljala za drugačno in bila v domačem okolju nesprejeta. Tako je bilo do konca njenega življenja in še desetletja po njeni smrti. Bila je žrtev konstruktov, ki so bili posledica nerazumevanja, govoric, zavisti, preračunljivosti, površnosti ali nestrokovnosti raziskovalcev. Pa tudi strahu; nekateri, ki so jo poskušali prikazati kot noro in minimalizirati pomen njenega dela, so jo obenem nadzirali in ji stregli po življenju. To ne preseneča, saj je javno in odločno izražala protinacistična in protikomunistična stališča. Med drugo svetovno vojno jo je najprej nadziral gestapo, nato še slovenski partizani, nekaj časa celo žena Josipa Broza Tita, Herta Haas. Imela je veliko srečo, da je preživela ta čas, bila je namreč predvidena tako za deportacijo v koncentracijsko taborišče Dachau kot tudi za likvidacijo ob prihodu v partizane.Prva celovita znanstvena monografija o Almi M. Karlin je rezultat avtoričinega triindvajsetletnega raziskovanja. Prinaša nekatera poglobljena stara spoznanja in številna nova, vsa pa temeljijo na tehtnih virih, ki so dosledno navedeni in povezani v konsistentno celoto. Najpomembnejši viri podatkov, na katerih temeljijo nova spoznanja, so poleg besedil Alme M. Karlin – skozi poznavalsko in pronicljivo izbrane citate tako sama pripoveduje o sebi –, številni novoodkriti dokumenti v Sloveniji in Nemčiji ter pričevanja ljudi, zlasti tistih, ki so jo osebno poznali. Knjiga je izšla v sozaložništvu Pokrajinskega muzeja Celje in Znanstvene založbe FF.

Leto izida: 2020

Tip vezave: Trda vezava

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

15. 04. 2024
Oddelek za pedagogiko in andragogiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Kako načrtovati in izvesti kvalitetno praktično usposabljanje?

08. 04. - 10. 04. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Predavanja prof. Gabriele Poblet Denti (Avtonomna univerza v Barceloni)

08. 04. 2024