Osrednja humanistična knjižnica

Podatkovne objave v odprti znanosti, Zoom, 4. 4. 2024, ob 10:30 (projekt SPOZNAJ)

Projekt SPOZNAJ organizira serijo predstavitev na temo odprte znanosti, namenjeno širši javnosti, še posebej raziskovalnemu, strokovnemu in knjižničnemu osebju. V marcu so pričeli s predstavitvami na temo raziskovalnih podatkov, ki jih nadaljujejo tudi v mesecu aprilu z webinarjem Podatkovne objave v odprti znanosti.

Raziskovalci analize podatkov in postopke raziskovanja predstavijo v publikacijah, medtem ko podatki ostajajo neobjavljeni, čeprav predstavljajo podlago za znanstvena spoznanja. Znanstvena skupnost je pred izzivom, kako v odprti znanosti podatke objaviti kot samostojen znanstveni rezultat. S spletnim predavanjem bo predstavljen pomen transparentne in pravočasne objave raziskovalnih podatkov v zaupanja vrednih repozitorijih. Obravnavane bodo naslednje teme:

• življenjski krog raziskovalnih podatkov,
  • kaj je podatkovna objava,
  • repozitoriji za objavo raziskovalnih podatkov,
  • priznanje avtorstva in citiranja podatkov,
  • znanstveno vrednotenje podatkovnih zbirk kot samostojnih znanstvenih rezultatov,
  • znanstvene revije in odprti podatki,
  • podatkovni članek in podatkovna revija.

Predavali bosta dr. Sonja Bezjak (ADP) in mag. Irena Vipavc Brvar (ADP).

Prijavni obrazec

Če ste zamudili predstavitve, ki so jih izvedli v mesecu marcu, si lahko ogledate njihove posnetke na platformi Arnes Video.
Oglejte si videoposnetke.

Sprememba GU Jerica Mrak Pestotnik

Urnik knjižnice/ tajništva oddelka med 20. 5. in 24. 5. 2024

Oddelčna strokovna služba, 22. 5. 2024