Izzivi in možnosti študentske trajnostne mobilnosti

okrogla miza

Različne mednarodne raziskave kažejo, da mobilnost predstavlja pomemben delež v strukturi ekološkega odtisa splošnega prebivalstva in tudi študentov, čemur pritrjujejo tudi primeri iz Slovenije. Čeprav so študenti med tistimi skupinami prebivalstva, ki nadpovprečno uporabljajo javni potniški promet, je zaznati tudi občutno povečanje individualni prevozov. Prav tako sodijo med skupine, ki so zelo mobilne in v svojem (študentskem) življenju opravljajo številne raznolike poti: od stalnega prebivališča v Ljubljano, dnevna potovanja na fakultete in druge študijske aktivnosti, redne prostočasne aktivnosti ter daljša potovanja. Večina teh potovanj povzroča raznolike vplive na okolje.

Nekatere potovalne navede so povezane z (ne)razpoložljivostjo ustreznih alternativ, veliko pa tudi z njihovim nepoznavanjem. V Sloveniji številni projekti in raziskave obravnavajo trajnostno mobilnost na različnih ravneh izobraževanja, vendar se redke med njimi ukvarjajo s študentsko populacijo. S projektom Geoštram - Geografija za študentsko trajnostno mobilnost želimo vzpodbuditi študentke in študente UL k uporabi trajnostnih oblik mobilnosti. Slednje namreč koristijo vsem, ki se zanje odločajo. So okolju prijaznejše, z večjo fizično aktivnostjo uporabniki krepijo svoje zdravje, z manjšimi stroški potovanj pa ustvarjajo prihranke.

V okviru projekta Geoštram bo v sredo, 11. septembra, ob 15. uri v prostorih Modre sobe Filozofske fakultete potekala razprava z naslovom Izzivi in možnosti študentske trajnostne mobilnosti, na kateri bodo sodelovali:

• Klemen Gostič, Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije
  • Nela Halilović, Inštitut za politike prostora
  • prof. dr. Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani
  • izr. prof. dr. Matej Ogrin, Oddelek za geografijo UL FF
  • Jan Škruba, študent Fakultete za strojništvo UL

Pogovor bo vodila Eva Grmek.

Okrogla miza je odprta za javnost.

Izzivi in možnosti študentske trajnostne mobilnosti

Sprememba GU Aljoša Kravanja

GU v tem tednu

Strokovna služba oddelka 3., 5. in 6.9.

Znanstvenoraziskovalni inštitut

Dogodki s področja raziskovalnega dela