Inštitut kralja Sejonga v Sloveniji

Univerza v Ljubljani od 9. junija 2021 obeležuje še en mejnik. S tem dnem je postala gostiteljica Inštituta kralja Sejonga (IKS) v Sloveniji. Fundacija kralja Sejonga od leta 2012 pod geslom »Mala Koreja v vsakem delu sveta« ustanavlja jezikovne in kulturne inštitute, katerih temeljno poslanstvo je učenje korejščine in spoznavanje korejske kulture.

V konkurenci 85 prosilcev je bila letos uspešna zgolj tretjina vlog. Le dvema predstavnikoma uspešnih prijaviteljev je pripadla posebna čast sodelovati na slovesni inavguraciji novih IKS in se virtualno srečati ter pogovoriti s korejskim ministrom za kulturo, turizem in šport, g. Hwang Heejem. Ponosni smo, da je bil eden od njiju rektor Univerze v Ljubljani (UL) prof. dr. Igor Papič, kar smo sprejeli kot priznanje dosedanjemu razvoju korejskih študij v Sloveniji ter prizadevanjem UL gojiti strateško partnerstvo in sodelovanje s prestižnimi korejskimi univerzami.

V imenu UL in v sodelovanju med Filozofsko fakulteto (FF) in Fakulteto za družbene vede (FDV), soustanoviteljicama Raziskovalnega središča za Vzhodno Azijo (EARL), bo IKS deloval v sklopu dejavnosti EARL-a na Fakulteti za družbene vede. Tako kot vedno, so bili na Oddelku za azijske študije FF tudi ob potegovanju za ustanovitev IKS deležni velike podpore rektorja UL ter dekanje FDV prof. dr. Monike Kalin Golob in dekana FF prof. dr. Romana Kuharja. Vsem trem se za njihova prizadevanja še posebej zahvaljujejo.

Vsi skupaj, na čelu z dr. Hyeonsook Ryu z Oddelka za azijske študije FF, pobudnico prizadevanj za to, da IKS dobi svoj dom tudi v Sloveniji, se zavedamo odgovornosti in izziva, ki to priznanje predstavlja za nadaljnji dinamični razvoj korejskih študij v Sloveniji. O aktivnostih in priložnostih, ki jih ponuja IKS, še posebej o slovesni otvoritvi v septembru, bomo sproti obveščali.

Zadnje novice

Vonjalna dediščina: razumevanje, opredelitev, ohranjanje in arhiviranje

Dr. Strlič je predstavil poskus reproduciranja vonja da Vincijeve slike Dama s hermelinom. (foto: Ana Jenko Kovačič)

Obisk in ogled zbirk Narodne in univerzitetne knjižnice Ljubljana

Ogled Cerkovne ordninge

Okrogla miza Dediščina v javnem prostoru Ljubljane kot skupno dobro

Govorke in govorci na okrogli mizi (foto: Ana Jenko Kovačič)