Jezikovne vaje III

Jezikovne vaje III

Stopnja: 1

Ure predavanj: 0

Ure seminarjev: 0

Ure vaj: 45

ECTS točke: 3

Nosilec/izvajalec: lekt. dr. Felgner Lars

Splošne, na določene teme vezane vsebine:
Različne aktualne in dolgoročno družbeno in politično pomembne teme (npr. družbeni mediji, umetna inteligenca, podnebne spremembe, migracije, področje dela, zdravje, prehrana itd.).

Tematski sklopi niso vnaprej določeni in se glede na interese in želje študentk/študentov lahko spreminjajo oz. prilagodijo.
Odločilni dejavniki pri izbiri gradiv: avtentičnost, možnost širjenja besedišča (gradiva naj vsebujejo osnovno besedišče, besedne zveze, lahko pa tudi frazeme, vezane na izbrano temo), aktualnost, splošna družbena relevantnost ter navezava na poklic oz. študij.
Za utrjevanje in poglabljanje znanja naj se pri izbiri tem upošteva navezava na nemško govoreče dežele (D-A-CH). Utrjevanje že znanih izraznih sredstev za določena komunikativna dejanja (npr. povzemanje in komentiranje) kot tudi učenje novih izrazov, ki ustrezajo akademskemu diskurzu na nivoju C1.
Poudarek je na ustrezni in ciljni skupini prilagojeni (ustni in pisni) uporabi splošno razumljivega, poljudnoznanstvenega in strokovnega ali uradnega jezika.
Ker gre pri tem predmetu za zadnje jezikovne vaje v okviru prvostopenjskega študija, je - glede na (morda skorajšnji) vstop v poklicno življenje - poseben poudarek na obvladovanju osnov strokovnega in poslovnega sporazumevanja.

Priprava terenskih vaj in udeležba pri le-teh:
Študentje teoretična znanja nadgradijo v okviru terenskih vaj, ki se izvajajo glede na aktualno ponudbo posameznih dogodkov (ogledi razstav ali gledališča ali literarnih sprehodov, obiski kulturnih institucij, ki so pomembni za nemški jezik ali strokovne ekskurzije). Lokacije so izbrane tako, da se študentje soočajo s čim kompleksnejšo umetnostnozgodovinsko, kulturno, politično in literarno problematiko, ki zadeva nemško govoreče dežele, obenem pa omogoča kar se da celovit strokovni pristop (jezikovni, besedilni, strokovni, zgodovinski idr.).

Slovnica, skladnja in pravopis:
Predpostavlja se ustrezno znanje iz 1. in 2. letnika.
V skladu s progresivno zasnovo Jezikovnih vaj na dodiplomskem študiju pridejo pri preverjanju znanja v poštev tudi slovnične vsebine iz 1. in 2. letnika.
S pomočjo kombiniranih vaj te vsebine redno ponavljamo.
Obstoječa znanja nadgradimo z razlago in vajo morfoloških, skladenjskih in slovničnih pravil ter izjem pri naslednjih glavnih temah:
- Deležniki, deležje in deležniški polstavki, gerundiv;
- neosebni zaimek es v vseh oblikah uporabe
-Posamostaljenje (pretvorba glagolov in pridevnikov v samostalnike, pripone, posamostaljenje podrednih stavkov, stalne samostalniške zveze)

V nasprotju z 2. letnikom se slovnične vsebine ne vadijo s klasičnimi vajami (npr. besedili tipa »gap fill«), temveč predvsem z besedili na teme vsakdanjega in poklicnega življenja.

• Billina, Anneli (2019): Deutsch üben. Hören & Sprechen C1. München: Hueber. COBISS.SI-ID - 97876481
• Buscha, Anne / Szita, Szilvia (2013): C-Grammatik: Übungsgrammatik für Deutsch als Fremdsprache. Leipzig: Schubert. COBISS.SI-ID - 54311010
• Buscha, Anne /Raven, Susanne/Sita, Szilvia (2016): Erkundungen C1, Deutsch als Fremdsprache, Integriertes Kurs- und Arbeitsbuch. Leipzig: Schubert. COBISS.SI-ID - 46961250
• Hall, Karin / Scheiner, Barbara (2022): Übungsgrammatik Deutsch als Fremdsprache für Fortgeschrittene. München: Hueber. COBISS.SI-ID - 20067170
• Migdalas, Thomas / Leskovec, Christiane (2021): Stufen: Übungsgrammatik. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. COBISS.SI-ID - 90454787